Krija joga

 

Výber z knihy "Autobiografia jogínov" od Paramhansa Jógánanda.

Sanskrtský koreň od krija je kri, t.j. robiť, jednať, reagovať. Ten istý koreň je v slove karma, prirodzený, princíp príčiny a následku, Krija joga je teda spojenie (t.j. joga) s nekonečným, pomocou istých akcií a obradov (t.j. krija). Krija joga je jednoduchá psychologická metóda, pri ktorej je krv dekarbonizovaná a obohatená kyslíkom. Atómy tohoto mimoriadneho kyslíku (extraoxigén) sú premenené, v životný prúd k omladeniu mozgu a centru miechy. Zastavením krvi v cievach jogín zníži alebo zabráni odumieraniu tkanív. Krišna sa o nej dvakrát zmieňuje v Bhagavadgíte (IV – 29).

"Tým, že obetujete vychádzajúci dych vchádzajúcemu dychu a obrátene, neutralizuje jogín obidva dychy. Tak uvoľní pránu zo srdca, a prijíma životnú silu pod svoju kontrolu."

 Výklad je takýto: Jogín zadrží rozklad v tele tým, že mu zaisťuje prísun prány (životná sila) tak, že stišuje činnosť pľúc a srdca. Tiež zadržuje rasty v tele ovládaním prány (t.j. vylučujúci prúd). Tak neutralizuje rozklad a nežiadúce rasty a získa kontrolu nad životnými silami. Životná sila, ktorá je obyčajne absorbovaná k udržaniu srdečnej činnosti, musí byť uvoľnená pre vyššiu činnosť a síce ukľudneniu a utíšenia dychu, ktorý na nás kladie ustavične požiadavky. Iná sloha v Bhagavadgíte (V - 27,28) znie:

"Expert v meditácii (muni) sa stane večne voľným, totiž ten kto hľadá najvyšší cieľ, opustí vonkajšie javy uprie zrak doprostred medzi obočie, neutralizuje prúd prány a apány prúdiaci z nozdier a z pľúc, kontroluje myseľ a intelekt, zapudí žiadosti, strach a hnev."

  • Krija joga pozostáva z telesnej disciplíny, duchovnej kontroly a meditácie na AUM.
  • Krija joga riadi životnú energiu, aby sa otáčala hore a dole okolo šiestich centier v mieche (medullary, cervical, dorsal, lumbal, sacral a coccygial plexus), ktoré zodpovedanú dvanástim astrálnym znameniam zodiaku, symbolickému Kozmickému Mužovi.
  • Pol minúty obehu energie okolo senzitívneho povrazca miechy znamená určitý jemný postup v jeho vývoji. Táto polminúta krija je toľko, koľko jeden rok prirodzeného duchovného vývinu. Astrálny systém ľudskej bytosti so šiestimi (podľa planárnosti dvanástimi) vnútornými konšteláciami, otáčajúcimi sa okolo Slnka vševedúceho duchovného oka je závislý na prirodzenom Slnku a dvanástich znameniach zvieratníku. Všetci ľudia sú týmto spôsobom naladený na vnútorný a na vonkajší vesmír. Pozemské a nebeské postavenie človeka a jeho okolia sa každých 12 rokov mení a postrkuje ho dopredu na jeho prirodzenej ceste.
  • Písma učia, že by potreboval milión rokov normálneho vývoja, aby jeho mozog bol tak perfektný, že by mohol prijať kozmické vedomie.
  • Tisíc krijí prevádzaných za 8,5 hodiny dáva jogínovi za jeden deň ekvivalent tisíc rokov prirodzeného vývoja, teda 365 tisíc tokov vývoja za jeden rok. Za tri roky krija jogy dosiahne inteligentným vlastným úsilím ten istý výsledok, ktorý príroda dáva za milón rokov.
  • Začiatočníci: 14 - 24 krijí dvakrát denne.
  • Podľa toho koľko hodín denne je človek schopný cvičiť predlžuje sa vývoj na obdobie 6,12,24 alebo 48 rokov.
  • Pokusy zadržať dych v pľúcach násilím sú neprirodzené a rozhodne nepríjemné. Naproti tomu prax krija je od samého začiatku doprevádzaná pocitom kľudu a konejšivými emóciami v prebúdzajúcej sa mieche. Stará technika jogy premenuje dych v liek mysli. Pri duchovnom pokroku je človek schopný poznať dych ako duchovnú vec, čin mysle, snový dych.

Krišna v Bhagavadgíte:

"Jogín je väčší než telo ovládajúci askéta, väčší než nasledovníci cesty múdrosti (džnana) alebo cesty činu (karma), buď teda, ó žiak Árdžuna jogínom!"

  • Krija je tvoj drahokam vyplňujúci každé prianie a je tiež meno "Najvyššieho"
  • Verne prevádzaj svoje cvičenie a priblížiš sa ku Guruovi všetkých Guruov.

 

* ** *** ** *

Pokiaľ si chceme všimnúť širšie historické pozadie Krija jogy, zistíme že tu existuje veľmi málo prameňov o ktoré by sme sa mohli oprieť, alebo z ktorých by sme mohli čerpať. Tento jav pravdepodobne súvisí s tým, že Krija joga, (ale aj iné jógové systémy), boli odovzdávanie priamo ústnym podaním z učiteľa na žiaka. V týchto skutočnostiach je ťažké sledovať jej skutočné historické pramene. Môžeme sa opierať iba o pramene dostupné v súčasnosti, z ktorých môžeme vypozorovať určité línie, v ktorých bola Krija joga vyučovaná. Tieto línie sú dané prevažne veľkými osobnosťami guruov pôsobiacich v súčasnosti a nedávnej minulosti.

Jedna vetva Krija jogy pochádza od veľkého Avatára Babadžiho, ktorý ju podľa slov Paramahansa Jógánandu, opäť priviedol na "svetlo" a zasvätil ňou Lahiri Mahásáju. Ten ju ďalej vyučoval a odovzdal mnohým žiakom, medzi inými aj Srí Juktešvarovi, ktorý ju ďalej odovzdal Paramahansa Jógánandaovi. Paramahansa Jógánanda ju potom ďalej šíril vo svete.

S ďalším konceptom - vetvou Krija jógy sa stretávame v osobnosti  Paramahansa Svámi Satyananda Sarasvatí. U neho sa priamo učila Zdena Bronislawská. V jej knižke nepriamo nachádzame určité techniky z Krija jógy. Zároveň od Svámiho Satyanandu existuje publikácia „Základné mentálne krije“, ktorá je v preklade k dispozícii v SAJ, ako študijný materiál pre kurzy cvičiteľov.

Ďalšou vetvou by sa dali nazvať určité techniky pochádzajúce od Svámi Gitánandau. V knižnom vydaní sú to prevažne techniky na fyzickej úrovni, ktoré ale majú veľmi silné účinky a účinne aktivujú náš skrytý energetický potenciál. Určité významné mentálne techniky boli vyučované priamo na kurzoch (v bývvalom ČSSR), Svámim Gitánandom.

 

Z rôznych prameňov môžeme načerpať hodnotné informácie a techniky, ktoré nám môžu poslúžiť na našej duchovnej ceste.

Na záver si môžeme vyskúšať cvičenia, niektorých veľmi dôležitých mentálnych technik, pochádzajúci od žiakov Paramahansa Jógánandu. Chcem iba pripomenúť, že pre všetky mentálne techniky, je veľmi dôležité, naše vnútorné duchovné smerovanie, vnútorná harmónia a súlad so všetkým s čím sa v živote stretávame.

.... pripravujeme

 

Ak predpokladáme, že máme vlastnú dušu, určitú jemnú formu vedomia, tak iba ona môže byť spojovacím článkom k niečomu vyššiemu a väčšiemu, ak niečo také vôbec existuje.

 

 
  späť