Ašvini Mudrá

 

Ide o manipuláciu s ritným zvieračom a sťahovaním svalstva panvového východu, čo tvorí ústredný prvok Mula Bandhy. Asvini Mudra vyvoláva vedomie v tejto oblasti, posilňuje príslušné svaly a zároveň dovoľuje cvičiť Mula Bandhu bez najmenších ťažkostí.

Názvoslovie:

"Ašvini" znamená v sanskrite doslova "kobyla". Prečo sa teda táto Mudrá nazýva "Mudrou kobyly"? Prirovnanie je prosté: kobyla keď vytlačí trus rozšíri a stiahne viackrát anus. Ašvini Mudrá toto gesto napodobňuje, t.z. umožňuje pracovať ritnému zvieraču. Anus uzatvára spodný otvor zažívacieho traktu. Ako všetky zvierače, aj tento kruhový sval zostáva trvale stiahnutý a uvoľňuje sa len vtedy, aby otvoril otvor na vyprázdnenie fekálií. Ritný zvierač a svalstvo, ktoré ho obklopuje môže sa nachádzať v iných dvoch aj keď menej častých situáciách. Predpokladajme, že musíte ísť na veľkú stranu, avšak vonkajšie okolnosti vám v tom zabránia. Dieťa činnosť tohto svalu nekontroluje, zašpiní plienky; dospelý však vedome a pevnejšie stiahne ritný otvor - zvierač a celú susednú perineálnu oblasť, čo je v odbornom názvosloví tzv. "Abuntana". Ak si predstavíme človeka v opačnej situácii - so zácpou na veľkej strane, ktorý nadarmo očakáva žiadaný prípad, snaží sa pomôcť prírode "tlačením" čo je tzv. Prakaša. Zvierač sa otvára, ale beda - bez úspechu. Ašvini Mudrá je teda kombinácia Abuntany a Prakašany. Najprv sa veľmi silne stiahne ritný zvierač a zdvíhací sval ritný - tesnejšie stiahnuť anus a sval tlačiť nahor a potom zase opačne tlačiť ho dole, uvoľňujúc zvierač. Opakovanie tohto postupu v nepretržitom slede je Ašvini Mudrá.

Rytmus:

3 sek. stiahnutie a 3 sek. uvoľnenie.

Pozícia:

Môže sa cvičiť v akejkoľvek pozícii. Niektoré pozície sú však zvlášť odporúčané: ľahneme si na chrbát, ohneme kolená až spodok chrbta úplne leží na zemi. Nohy roztiahneme asi na 30 cm. V tejto polohe ritný zvierač pracuje ľahšie, lebo brušné svaly možno ľahko uvoľniť. Cvičíme 5 min., potom sa uvoľníme.

Kombinácie s ásanami:

Ašvini Mudru môžeme cvičiť v Sarvángásane (ľahko ohneme nohy a oddialime kolená), Širšásane (nohy necháme klesnúť dozadu, ale iba pokiaľ nevznikne tlak v chrbtových svaloch žľabu chrbtice a mierne oddialime kolená).

Vatayásana alebo Pavanamuktásana:

Priaznivá pozícia pre cvičenie Ašvini Mudry je Pavanamuktásana, čo doslovne znamená "pozícia uvoľňujúca vetry". Ľahneme si na chrbát a pritiahneme kolená na hruď. Stehná pritom stlačia brucho a jeho obsah. Ašvini Mudru môžeme cvičiť v tejto polohe. Ak sú v črevách plyny, istotne cvik nezlyhá. Konečná pozícia Vatayásany je Pavanamuktásana.

Dýchanie:

Ašvini Mudrá sa výhodne cvičí synchronizovane s dychom. Veľmi dobre sa kombinuje s hlavnými cvičeniami pránajámy so zadržaním dychu - štvorcovou pránajámou.

Ašvini Mudru môžeme cvičiť po dobu 10 dychov aj takto;

  • vdych (Púraka) - zvierač je uvoľnený,
  • zadržanie s plnými pľúcami (Kumbhaka( - zvierač roztiahnuť,
  • výdych (Rečaka( - zvierač je uvoľnený,
  • zadržanie s prázdnymi pľúcami (Kumbhaka( - stiahnutý zvierač.

Po odpočinku cvičíme cyklus obrátene: počas zadržania s plnými pľúcami /Kumbhaka/ - stiahneme zvierač Kumbhaka s prázdnymi pľúcami - roztiahneme zvierač.

Zdravotné účinky:

Ašvini Mudrá je ideálne cvičenie pre zosilnenie panvového východu. Zosilnením svalstva tejto oblasti a jeho kontrolou zabránime poklesu orgánov (konečníka, maternice, pošvy a močového mechúra). Sťahovanie a rozťahovanie zvierača zabraňuje nepríjemným hemoroidom. Žily ritné sú priaznivo ovplyvňované a zbavované krvi. Cvičenie je dôležité aj pre budúce mamičky, lebo pôsobí na celý pohlavný systém. Pružný a zároveň silný panvový východ je priaznivý pri zľahnutí a veľmi užitočným doplnkom obvyklých techník pre bezbolestné pôrody.

 

Z materiálov André van Lysebeth

 
  späť