Základné Bandhy a Mudry pre pranajámu

S cvičením pránajámy úzko súvisí cvičenie Mudier a Bandh. Ak však vzniknú pri cvičení pránajámy ťažkosti duševné či telesné, je to spôsobené tým, že žiak používa pránajámu bez toho, že by sa podrobil disciplíne ásan. To znamená, že cvičí na základe teoretických, zlomkových pokynov, paberkovaných z literatúry bez začlenenia Mudier a Bandh.

Mudry a Bandhy slúžia na kontrolu a vedenie absorbovaných pránických a psychických síl, vzniknutých alebo uvedených do obehu pránajámou.

Najdôležitejšie z nich sú Džalandhára Bandha, Uddijána Bandha, Mula Bandha a Ašvini Mudrá. Mula Bandha a Asvini Mudra majú veľa spoločných bodov, preto je ich treba študovať súčasne.

Pre porozumenie dôležitosti a úlohy Ašvini Mudry a Mula Bandhy, urobíme si malý exkurz do anatómie a fyziológie.

Vieme, že v pránajáme sa manipuluje s tlakmi a podtlakmi v dutine hrudnej a brušnej. Pre pochopenie cvičenia si objasníme činnosť niektorých svalov brušnej dutiny.

Pri dýchaní je činnosť brušných svalov (priame a šikmé svaly brušné) veľmi dôležitá, pretože ich tonus vytlačuje ochabnutú bránicu do pôvodnej polohy. Kľudové napätie brušných svalov vyvíja trvalý tlak na brušné útroby, čím podstatne prispieva k ich správnej polohe. Meniaci sa svalový tonus pri dýchaní priaznivo pôsobí na odtok krvi z dolnej polovici tela. Svaly pomáhajú vyprázdňovať panvové orgány (hrubé črevo, močový mechúr, tehotnú maternicu) - ide o tzv. brušný lis. Táto činnosť je zvlášť výdatná pri fixácii bránice zastavením dychu.

Dutina brušná smerom nadol plynulo prechádza v dutinu panvovú, ktorej spodnú časť a tým aj spodok celej dutiny brušnej tvorí musculus levatorani /ritný zdvíhač/. Tento sval tvorí pružné dno panvového východu s otvormi pre priechod pohlavných orgánov a anusu.

 

 
  späť